Skip to content Skip to footer

Može li Borut napraviti robota – sparing partnera za badminton?

Kada si otkrio robotiku i tko te je s njom upoznao?
Robotiku sam upoznao u 3. razredu osnovne škole, kada sam s prijateljem otišao na radionicu u Dubravi. Taj dan sam bio toliko oduševljen da sam nastavio ići na radionice svaki vikend. Tamo sam radio sa svojim mentorom, Ivicom Kolarićem, koji me nije samo naučio o robotima, već i o tome kako marljivo raditi te kako se snositi sa stresom na natjecanjima.

Znamo da si bio na svjetskom prvenstvu iz robotike, što ćeš najviše pamtiti s tog prvenstva?
Sa svih svjetskih natjecanja na kojima sam bio, gdje imam toliko uspomena sa svojim najboljim prijateljima, najviše ću pamtiti 2019. kada smo u Sydneyu osvojili 1. mjesto. Mi zapravo nismo ni znali da smo pobijedili, nego nam je mentor odjedanput došao skačući i krenuo nas grliti. To mi je također i bilo prvo svjetsko prvenstvo na koje sam išao, te sam od tog trenutka znao da je robotika za mene. Od tad je sve išlo prema gore, moje znanje, moja marljivost i moja ambicija za robotima.

Koliko treba da se napravi jedan robot i koliko košta taj projekt?
Svake godine u 9. mjesecu započinjemo s dizajniranjem i projektiranjem robota, te ga izrađujemo i testiramo sve do 7. mjeseca iduće godine, kada se obično organizira svjetsko prvenstvo. Robotska konstrukcija se izrađuje 2-3 mjeseca, a nakon toga se roboti programiraju. Naravno i tih 10 mjeseci, nam je nekad malo, zbog drugih obaveza, kao škola ili trening. Ovogodišnji roboti su malo skuplji nego prijašnji, jer smo odlučili napraviti najbolje robote ikad za našu zadnju godinu natjecanja. Roboti koštaju oko 2500-3000€ po robotu, no isti takvi se mogu napraviti puno jeftinije za 300-400€, s lošijim dijelovima. Naravno, ova cijena se obično poveća, jer ne ide sve iz prve te je potrebno puno testirati s raznim dijelovima, dok se ne nađu oni pravi.

Može li se naći poveznica između robotike i badmintona?
Direktna poveznica baš i ne postoji, jer su potpuno različite stvari. Ali kako postoje natjecanja iz badmintona, tako postoje i iz robotike. A na svakom natjecanju, dolazi do velikog stresa i nelagode. Osoba koja se zna nositi s tim stresom ima veliku prednost nad ostalima. Robotika me puno naučila o tome kako se nositi pod stresom, što mi je uvelike pomoglo u badmintonu.